Προσφορά από τον Ιανό για το βιβλίο ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ RUTKA. Εξασφαλίστε έκπτωση -50%, από αρχική τιμή 4,98 € μόνο στα 2,49 €!
ΔΩΡΕΑΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΗ για αγορές άνω των 30€
Το ημερολόγιο της Rutka Laskier είναι η συγκινητική ιστορία μας δεκατετράχρονης Εβραιοπούλας από το Bedzi, που καταγράφει στις σελίδες του τους τελευταίους μήνες της ζωής της. Πριν θανατωθεί μαζί με τη μητέρα και τον αδερφό της στους θαλάμους αερίων των στρατοπέδων συγκέντρωσης Άουσβιτς – Μπιρκενάου, σκιαγράφησε την καθημερινή ζωή υπό τη ναζιστική κατοχή και περιέγραψε τον φόβο, την ελπίδα και την επίγνωση της επικείμενης εξόντωσης που βίωσε ως παιδί.
Λίγες μέρες πριν εκτόπιστει, η Rutka έκρυψε το ημερολόγιό της στο σπίτι όπου ζούσε και ενημέρωσε σχετικά την Πολωνέζα φίλη της Staislawa Sapiska, που ήταν λίγο μεγαλύτερη από αυτή σε ηλικία. Κι η Sapiska φύλαξε τη μαρτυρία αυτή για 60 χρόνια, για να τη μοιραστεί σήμερα πλέον με όλον τον κόσμο.
Λίγες μέρες πριν εκτόπιστει, η Rutka έκρυψε το ημερολόγιό της στο σπίτι όπου ζούσε και ενημέρωσε σχετικά την Πολωνέζα φίλη της Staislawa Sapiska, που ήταν λίγο μεγαλύτερη από αυτή σε ηλικία. Κι η Sapiska φύλαξε τη μαρτυρία αυτή για 60 χρόνια, για να τη μοιραστεί σήμερα πλέον με όλον τον κόσμο.